Suudi Arabistan'ın da resmi olarak kullandığı 'tevhid bayrağı' tartışmalarına Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt da katıldı. 

Sözcü Tv'de İpek Özbey'in sorularını yanıtlayan Enginyurt, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün Diyanet Akademisi Başkanlığı 1'inci Dönem Aday Din Görevlileri Mezuniyet Merasimi'nde yaptığı konuşmasında kullandığı ifadelere tepki gösterdi. 

ENGİNYURT: "HANİ TEK BAYRAK TEK MİLLETTİ?"

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin tek bir bayrağı olduğunu savunan Enginyurt, "Tevhid lafzının yazılı olduğu bayrak olur mu ya? Hani sen bağırıyordun ya tek bayrak diyordun ya? Tek devlet diyordun ya, tek millet diyordun ya, tek dil diyordun ya? Türkiye Cumhuriyeti'nin tek bayrağı var, o da ayyıldızlı bayrak. Tevhid bizim imanımızın şartı ya. Tevhid İslam'ın şartı ya. Dini kullanmayı bırak. Tevhid yazılı bayrak olmaz. Burası laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Anayasa'nın ilk 4 maddesi Türk Bayrağı'nı tanımlamıştır. Sen lafı eveleyerek geveleyerek bayrağı değiştirmeye kalkıyorsun bu sözünle ve yine dini kullanıyorsun. Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü demekten hiçbir Müslüman gocunmaz, rahatsız olmaz. Bu İslam'ın temel şartıdır" ifadelerini kullandı. 

"BAYRAK TEKTİR O DA ATATÜRK'ÜN EMANETİ AY YILDIZLI BAYRAKTIR" 

Enginyurt açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: 

"Bayrak tektir. O da Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının bu ülkeye kanlarıyla sulayarak emenat ettiği ay yıldızlı bayraktır. Onun dışında bayrak tanımıyoruz. Dinimiz İslam kitabımız Kuran'dır, ama siz Müslümansınız diye size bakıp Müslüman olan yok. Milleti öyle bir hale getirdiniz ki; bunlar Müslümansa biz Müslüman değiliz dedirttiniz." 

  • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Diyanet Akademisi Başkanlığı 1. Dönem Aday Din Görevlileri Mezuniyet Merasimi'nde yaptığı konuşmasında, "Düşünebiliyor musunuz? Bu ülkenin hukuku savunmakla görevli olan kimi baroları çıkıyor, kelime-i tevhid lafzının yazılı olduğu bayraktan rahatsız oluyor. Hatta son derece edepsiz ifadelerle suç duyurusunda bulunabiliyor. Bu ülkenin kendini sanatçı diye tanımlayan kimi şahsiyetleri, inancını dosdoğru yaşamaktan başka gayesi olmayan milyonlarca vatandaşımızı 'gerici, yobaz, mürteci' diyerek tahkir edebiliyor" demişti.

  • KELİME-İ TEVHİD BAYRAĞI NEDEN GÜNDEM OLDU?

İstanbul'da 1 Ocak Pazartesi günü "Şehitlerimize Rahmet, Filistin'e Destek, İsrail'e Lanet" yürüyüşüne katılan İ.A. isimli bir şahıs, elinde üzerinde kelime-i tevhid yazılı, yeşil renkli bayrak ile yürüdüğü sırada, Galata Köprüsü üzerinde E.A. isimli şansın tepkisi ve yumruklu saldırısına uğramış ve bunun üzerine kelime-i tevhid bayrağı kelimesi gündemdeki yerini almıştı. 

  • SUUDİ ARABİSTAN'IN RESMİ BAYRAĞI

Yeşil zemin üzerine kelime-i tevhid yazılı ve altında kılıç resmi bulunan bayrak, Suudi Arabistan'ın 15 Mart 1973' tarihinden bugüne kadar geçen süreçte kullandığı resmi ve milli bayrağı. Tevhid bayrağı, ayrıca Osmanlı İmparatorluğu döneminde de sadece savaşlarda sancakla birlikte kullanılan bayraklarından bir tanesiydi.

CHP'li Mustafa Adıgüzel'in 'uçakta çay' isyanı! CHP'li Mustafa Adıgüzel'in 'uçakta çay' isyanı!
Editör: Haber Merkezi