Aydın'ın istifasına ilk tepki Rıdvan Yalçın'dan geldi Aydın'ın istifasına ilk tepki Rıdvan Yalçın'dan geldi

TBMM'nin Celal Adan Başkanvekililiği'nde toplanan 62'nci Birleşimi'nde gündeme provokatif ve hakaretvari konuşmalarıyla ünlenen 'Şevki Yılmaz tepkisi' damgasını vurdu.

"İNGİLİZ GEMİSİYLE KAÇMIŞTI"

TBMM'de söz alan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Şevki Yılmaz'ın skandal açıklamalarına tepki gösterdi. İfadeleri TBMM tutanaklarına da geçen Başarır, "Geçmişte milletvekilliği yapsa da paylaşmaktan utandığım, cibilliyetsiz 'Şevki Yılmaz' diye birisi çıkıyor Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret ediyor. Neymiş? Osmanlı'yı süren soysuzları lanetle anıyormuş. Soysuz görecekse aynaya bakacak Şevki Yılmaz. Utanmaz adam! Bu topraklarda, bu Meclis'te, bu ülkede milletvekilliği yapabiliyorsan, egemenlik kayıtsız şartsız milletinse bunu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e, şehitlere ve gazilere borçlusun. Sen kimsin? Hadsiz! Senin 'İngiltere'ye sürüldü' dediğin son padişah, Atatürk ve arkadaşları savaşırken, bu toprakları düşmandan arındırmaya çalışırken, cephede, Çanakkale'de, Sakarya'da vücut vücuda savaşırken İngiltere'ye bir İngiliz gemisiyle kaçmıştı" ifadelerini kullandı.

CEMAL ENGİNYURT: "ŞEVKİ YILMAZ DERHAL KAPATILSIN"

Bu sırada Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt da söz aldı. İfadeleri TBMM tutanaklarına geçen Enginyurt, "Mustafa Kemal Atatürk bir bozkurttur; Mustafa Kemal Atatürk bir başbuğdur; Mustafa Kemal Atatürk Türk'ün gururu, onurudur; Mustafa Kemal Atatürk sarı saçlı, mavi gözlü dev adamdır. Mustafa Kemal Atatürk'e 'Soysuz' diyen soysuz oğlu soysuzdur, 'Selanik dönmesi' diyen dönmenin en önde gidenidir. Mustafa Kemal Atatürk'e yapılan hakareti şiddetle kınıyorum, Şevki Yılmaz derhâl kapatılsın diyorum" diyerek tepkisini diye getirdi. 

Editör: Haber Merkezi