Türkiye genelinde geçen ay yağışlar, normaline göre yüzde 52 azalarak, son 22 yılın en düşük seviyesinde kaldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün 2023 Ocak Ayı Alansal Yağış Raporu verilerine göre, 1991-2020 dönemini kapsayan ocak ayı yağış ortalaması metrekareye 69.8 kilogram olarak gerçekleşti. Metrekare başına geçen yıl Ocak'ta 87.3 kilogram olan yağış miktarı, geçen ay 33.2 kilogramda kalarak, son 22 yılın en düşük seviyesini gördü. 

Türkiye geneli Ocak yağışları, normalin ve geçen yılki ocak ayı miktarının altında kaydedildi. Yağışlar, Ocak ayı normaline göre yüzde 52, geçen yıl ocak yağışlarına göre yüzde 62 azaldı.

Bölge geneli yağışlar ise normal seviyelerin altında görüldü. En fazla azalma, yüzde 74 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kaydedildi. Yağışlar, Çanakkale-Antalya hattının batısında normallerin biraz üzerinde görülürken, doğusunda ise azaldı. Azalma oranı Kars, Ardahan, Erzurum çevreleri, Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeyi ve güneyi, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu ile Şırnak, Mardin ve Şanlıurfa çevrelerinde yüzde 80'in üzerine çıktı.

Ocak ayında en fazla yağış metrekareye 145 kilogramla Antalya, en az yağış 4,7 kilogramla Kars'a düştü. Normallerine göre yağışlarda en fazla azalma yüzde 87 ile Çankırı, en fazla artış ise yüzde 31 ile Burdur'da kaydedildi.

KURAKLIK KRİTİK SEVİYELERE ULAŞTI

Kaza kurbanı genç doktor son yolculuğuna uğurlandı Kaza kurbanı genç doktor son yolculuğuna uğurlandı

Türkiye'de ocakta yağışların azalmasıyla kuraklık da belirgin hale geldi.

Üçer aylık dönemler halinde elde edilen meteorolojik kuraklık analizlerine göre, "olağanüstü kuraklık" şeklinde tanımlanan ileri düzey kuraklığın etkisini gösterdiği iller şöyle sıralandı:

"Tekirdağ, Çanakkale ve Balıkesir'in kıyı kesimleri, İstanbul, Yalova ve Kocaeli kıyıları, Düzce, Sakarya, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisar ile Isparta çevreleri, Ankara'nın doğusu, Kırıkkale, Kırşehir, Aksaray, Nevşehir, Çankırı, Konya, Karaman, Rize çevreleri ile Bayburt ve Erzincan'ın doğusu, Kars, Muş, Bitlis ve Siirt, Van'ın doğusu, Mersin kıyıları ile Osmaniye'nin iç kesimleri."

ORDU VE GİRESUN'DA 'ACİL DURUM' SEVİYESİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Şubat 2023 yılında hazırlanan Ocak 2023 ayı kuraklık haritasına göre Ege Bölgesi, Batı Akdeniz, Karadeniz Bölgesi'nde de Samsun hariç her yerde şiddetli kuraklık yaşandı. Karadeniz Bölgesi'nde sadece Sinop, Samsun havsası, Trabzon ve Artvin Ordu, Giresun ve Rize'ye göre daha kuraklığı daha hafif atlattı. İşte o harita...

Editör: TE Bilisim