Karadenizli fındık üreticilerinin her yıl kabusu olan İtalyan tekel firmaya karşı 'Fındık için savaşacağım' diyerek yola çıkan ve üreticilerin elindeki fındığı ucuza kapatmak için piyasaları karıştıran firma geri adım atmak zorunda kaldı. 

BAŞKAN GÜLER: "DİRENİŞİMİZ KAPİTALİZME DİZ ÇÖKTÜRDÜ"

Yaklaşık 1,5 yıl önce fındık için büyük bir mücadeleye girişen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler, Hükümet'in açıkladığı 'fındık taban fiyatı'na karşılık kendi taban fiyatını açıklamış ve piyasalarda büyük olumsuzluklara sebep olmuştu. Bunun için Rekabet Kurumu'na dahi başvuran Başkan Güler, mücadelesini zaferle taçlandırdı.

İşte o açıklama:

Hafize Gaye Erkan görevinden istifa etti Hafize Gaye Erkan görevinden istifa etti

"Türkiye’mizin, Ordu’muzun gözü aydın. Ülkemizdeki fındık üreticilerini korumak için başlattığımız mücadelemiz zaferle neticelendi. Uzun hukuki süreçler neticesinde artık fındık fiyatını sadece “Türkiye Cumhuriyeti” belirleyecek. 

Dünyada üretilen fındığın yaklaşık %70’i Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere ülkemizde yetişmektedir. Buna rağmen fındık piyasasını haksız rekabetle uzun zamandır belirleyen yabancı firmalara karşı dik durarak fındık üreticisin yıllardır gasp edilen emek hakkını kurtardık. Direnişimiz kapitalizme diz çöktürdü. Emperyal güç olarak ülkemizin el emeğine göz dikenlere karşı zor oyunu bozar diyerek hemşehrilerimizin geleceğini istek altına almak isteyenlere fırsat vermiyoruz. Finansal oyunlarla fındık üreticilerimizi fakirleştirmek isteyen, ucuza fındık alarak tekel ve kartel oluşturan özel firmalara bundan sonra müsamaha gösterilmeyecek ve müsade edilmeyecektir. 1923’de kaldırılan kapitülasyonların yeniden hortlamasına fırsat vermeyeceğiz. Ülkemizin ekonomik bağımsızlığını korumak için, başta fındık üreticilerimiz olmak üzere bütün çiftçilerimizin arkasında durmaya, haklarını korumaya devam edeceğiz. 

Rekabet Kurulu, Ferrero Fındık İthalat İhracat ve Ticaret AŞ hakkında yürüttüğü soruşturmayı, Ferrero’dan alınan "Türkiye’de müdahale referans fiyatının altında kabuklu fındık alımı yapmayacağını ve piyasanın verimliliğini destekleyeceği" taahhütü üzerine sonlandırma kararı aldı. Üreticilerimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun."  

Editör: Haber Merkezi