Altınordu Belediyesi'nin CHP'li yeni Belediye Başkanı Ulaş Tepe, geçtiğimiz 18 Nisan'da yaptığı yazılı açıklamada siyasette alışılagelmiş bir uygulamayı benimseyerek "Borcu yok dedikleri belediyenin 787 milyon TL borcu çıktı" şeklinde açıklamada bulunmuştu. 

MALİ DURUM İÇLER ACISI BİR HÂLDE

Mali durumla ilgili ortaya koyulan tablonun ayrıntılarını paylaşan Başkan Tepe, "Kredi borçlarının toplamı 582 milyon TL'yi geçmiş durumda. Piyasa borçları ise 220 milyon TL. Bu borç yüküne karşılık kasamızda 15 milyon TL civarında bir para var. Devraldığımız toplam borcumuz 787 milyon TL." demişti.

Ünye-Akkuş-Niksar Karayolu için sevindiren haber Ünye-Akkuş-Niksar Karayolu için sevindiren haber

Altınordu eski Belediye Başkanı Aşkın Tören, Başkan Tepe'nin bu açıklamasına yazılı bir açıklamayla yanıt verdi, görevi 5 Nisan 2024 Cuma güne devrettiğini belirtti. 

AŞKIN TÖREN: "ALGI SİYASETİ"

Tören, "Ancak seçim döneminde ne yazık ki sadece algılara oynayarak propaganda sürecini yürüten Sayın Ulaş Tepe'nin seçim sonrasında da anlaşılması zor bir şekilde aynı yöntemi devam ettirdiğine üzülerek şahit oluyoruz. Siyasi etikten uzak, propaganda uğruna rakamlarla oynamak, algı siyaseti yapmak, onca emeği yok saymak, itibar suikasti yapacak kadar ileri giderek muhasebe tekniğini ve bütçe gereklerini gölgelemek kamuoyu vicdanının asla kabul etmeyeceği bir yöntemdir. Oysa biz ilk günden itiraberen siyasetin Altınordu özelinde centilmence geçmesi gerektiğine inandık ve bu sözümüze hep sadık kaldık. 5 yıllık görev süremiz boyunca aziz hemşehrilerimizi hiç yanıltmadık hiç aldatmadık. Sayın Ulaş Tepe çamur at izi kalsın felsefesine inansa da iyilerin ne gönülleri kir tutar, ne de akılları pas" dedi.

Altınordu Belediye Başkanı Ulaş Tepe'nin 'bütçenin yüzde 60'ını harmacışlar' ifadelerine yanıt veren Tören, şu ifadeleri kullandı: 

"GERÇEK DIŞI BOŞ BİR İDDİA"

"Eğer bu iddia matematik ve bütçe tekniği bilgisizliğinden kaynaklanıyorsa tamamen yürüttüğü algı siyasetine malzeme oluşturmak üzere yapılmış gerçek dışı boş bir iddiadan ibarettir. Belediye kayıtlarında da mevcut olan gerçekler ise görevi devrettiğimiz 5 Nisan 2024'e kadar yapılan tüm harcamaların 324 milyon 500 bin TL olduğu, bunun da 2024 yılı bütçesi olan 1 milyar 340 milyon TL'ye oranının yüzde 24.2 olduğu açıkça görülecektir."

Altınordu Belediyesi'nin kullandığı kredi ve ikraz (borç-ödünç para verme) toplamının 2024 yılı bütçesinin yüzde 15.5'i olduğunu belirten Tören, "Bu oranın belediyelerde eşi ve benzeri az bulunan bir durum olduğu her türlü izahın ötesindedir" dedi.
 
"ALTINORDU BELEDİYESİ'NİN 2024 YILI BORCU 328 MİLYON TL"

Altınordu Belediyesi'nin 2024 yılı toplam bütçesinin 1 milyar 340 milyon TL olduğunu yineleyen eski Başkan Aşkın Tören, "Faizler dahil ödenecek kredi tutarı 108 milyon TL, piyasa borçları 220 milyon TL. 2024 yılında ödenecek toplam borç 328 milyon TL" olarak özetledi.

Devrettiği Altınordu Belediyesi'nin temerrüde düşen kredi borcunun olmadığını, vergi, SGK primi, Ajans payı, YİKOB ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarına hiç borcunun bulunmadığını belirten Aşkın Tören, "Belediye çalışanlarına borcu 0 TL, 9 aylık ortalama gider ücret, vergi, prim, kredi taksitleri dahil ortalama 720 milyon TL, 9 ay için ortalama gelir 900 milyon TL, 9 aylık gelir fazlası ise 180 milyon TL" olarak açıkladı. 

"BÜTÇESİ ARTIDA BİR BELEDİYE TESLİM ETMİŞİZ"

Tören açıklamasının son paragraflarında ise şu ifadeleri kullandı:

"Rakamlardan da anlaşılacağı üzere bırakınız borçlu belediyeyi, bütçesi artıda bir belediye teslim etmişiz. Kaldı ki, biz hiçbir zaman 'Borçsuz bir belediyeyiz' ifadesini de kullanmadık. 2/24 yılı bütçe sunumunda "31 Aralık 2023 yılı itibarı ile bu bütçe gururla ifade edebilirim ki, SGK'ya, Maliye'ye, Vergi Dairesi'ne, çalışanına, kurumları sıfır borçla 2024 gerçekleşmelerine kararlı bir şekilde yürüyen bir bütçedir ifadelerini kullandığımız kayıtlarda mevcuttur. Kim ne derse desin, hangi kirli strateji için gerçekler manipüle edilirse edilsin, kamuoyu vicdanında doğru, rasyonel ve şeffaf bir bütçe yöntemiyle taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanmış, örnek gösterilmiş bir mali yapıla ulaştığımız gerçeği yer etmiş ve değişmeyecektir. Rakamlarla ortaya koyduğumuz tüm bu gerçekler ışığında rahatlıkla ve gururla ifade ediyoruz ki, Altınordu Belediyesi'nin bütçesini 12 kat büyütmüş, yasaların vermiş olduğu borçlanma yetkisinin bir kısmını rasyonel davranarak sadece proje ve yatırım bazlı kullanmış, borç miktarının cari yıl bütçesine oranını yüzde 260'lardan yüzde 58'lere kadar çekerek disipline etmiş, 30'un üzerinde aracı belediyemize kazandırmış, 200 milyon asfalt parasından feragat ettik. Ham akılla yapılan spekülasyonlar da bu gerçekleri saptıramaz. Şahsımıza duyulan güven ve açılan gönüller adına süreci titizlikle takip edeceğiz."

Editör: Haber Merkezi