31 Mart Yerel Seçimleri'ne 83 gün kala AK Parti içlerinde Ordu'nun da bulunduğu 11'i büyükşehir belediyesi olmak üzere toplam 26 il belediye başkan adayını açıkladı. 

Aday Tanıtım Toplantısı, İstanbul Sütlüce'deki Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlendi. Toplantı öncesinde Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkan adaylarıyla kısa süreli bir toplantı yaptı. Toplantının ardından salona alkşlar eşliğinde gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan salondaki katılımcıları selamladı. 

İstiklal Marş'nın okunmasının ardından AK Parti'nin Ordu Fatsalı olan İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve ekibi tarafından hazırlanan 'Yeniden İstanbul' şarkısı dinlendi. 

ERDOĞAN: "EKSİĞİMİZ FAZLAMIZ OLABİLİR"

Cumhurbaşkan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, "Bugün burada 31 Mart 2024 seçimlerinde partimizi temsil edecek 11 büyükşehir ve 25 il belediye başkan adayımızı açıklamak üzere bir aradayız. Mahalli seçim sürecinin bu ilk tanıtım toplantısında milletimizin huzuruna çıkardığımız adaylarımıza şimdiden başarılar diliyorum. AK Parti ülkemizde istişare kültürünün en geniş ve etkin şekilde uygulandığı tek siyasi teşükküldür. Adaylarımızın her birini kapsamlı istişareler, araştırmalar, değerlendirmeler sonunda belirledik. Elbette her husus gibi bu konuda da eksiğimiz, fazlamız olabilir. Ama ülkemiz, şehirlerimiz ve partimiz için en hayırlısını istediğimizden bu doğrultuda samimi gayret gösterdiğimizden hiç kimse şüphe etmesin" ifadelerini kullandı.

"İSTANBUL'U 5 YILLIK FETRET DEVRİ'NDEN ÇIKARTACAĞIZ"

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayını açıklamadan önce "İnşallah 81 vilayetimizin her biri gibi bilhassa Fatih'in emaneti olan güzel İstanbul'umuzu muradına kavuşturacak Büyükşehir Belediyesi'ni yeniden ve sadece İstanbul halkına hizmet eder hale getireceğiz. El ele, omuz omuza vererek İstanbul'u son 5 yıllık fetret devrinden mutlaka çıkartacağız" ifadelerini kullandı.

AK PARTİ'NİN YEREL SEÇİM SLOGANI: "HAZIRIZ KARARLYIZ"

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan konuşmasına, 'Hazırız Kararlıyız' sloganı ile yola çıkacağı 26 ilin belediye başkan adayının isimlerini alfabetik sıralamaya göre açıkladı. 

Buna göre; Artvin Belediye Başkan Adayı Mehmet Kocatepe, Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı da olan Yücel Yılmaz, Bingöl Belediye Başkan Adayı mevcut Belediye Başkanı da olan Erdal Arıkan, Bitlis Belediye Başkan Adayı mevcut Belediye Başkan Nesrullah Tanğlay, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Alper Aktaş, Çanakkale Belediye Başkan Adayı Jülide İskenderoğlu, Çankırı Belediye Başkan Adayı Hüseyin Filiz, Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Düzce Belediye Başkan Adayı Faruk Özlü, Edirne Belediye Başkan Adayı AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Elazığ Belediye Başkan Adayı mevcut Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Adayı mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, Giresun Belediye Başkan Adayı mevcut Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Isparta Belediye Başkan Adayı mevcut Belediye Başkan Şükrü Başdeğirmen, Kastamonu Belediye Başkan Adayı mevcut Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof.Dr.Aydın Ayaydın oldu.  

070124_2d_ak_parti

ORDU'NUN ADAYI YENİDEN DR.MEHMET HİLMİ GÜLER OLDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ordu. Mehmet Hilmi Güler. Mevcut Büyükşehir Belediye Bakanımızla devam" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Ordu heyetiyle selam verdikten sonra Başkan Güler ile kısa süreli bir konuşma yaptı. 

070124_2e_ak_parti

Daha sonra aday tanıtımlarına devam edildi. Rize Belediye Başkan Adayı mevcut Belediye Başkan Rahmi Metin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan oldu. Sinop Belediye Başkan Adayı Sinop İl Genel Meclis Başkanı Yakup Üçüncüoğlu, Tokat Belediye Başkan Adayı mevcut Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve Yalova Belediye Başkan Adayı mevcuk Belediye Başkanı Mustafa Tutuk olarak açıklandı. 

İSTANBUL'DA İMAMOĞLU'NUN RAKİBİ MURAT KURUM OLDU

AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği eski Bakanı Murat Kurum oldu. 

Ordulu iki isim 'Anayasa' için bir araya geldi Ordulu iki isim 'Anayasa' için bir araya geldi

"YENİDEN İSTANBUL, YENİDEN AK PARTİ"

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum'u sahneye "Yeniden İstanbul, yeniden AK Parti" sözleriyle davet etti. 

KURTULMUŞ ADAY TANITIM TOPLANTISI'NA KATILMADI

Öte yandan TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ise tanıtım toplantısına katılmadı. Kurtulmuş, bunun yerine İslam İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF), Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Beyoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı İşbirliğiyle düzenlenen 4'üncü Uluslararası Model İslam İşbirliği Teşkilatı Liseler Zirvesi'ne katıldı.  

Editör: EROL KÜÇÜKOĞLU