İYİ Parti Samsun Milletvekili ve Ekonomi Politikaları Başkanı Erhan Usta, başta Ordu olmak üzere Türkiye'nin bir çok noktasında iç hat uçuşlarında kalkış saatlerine uymayan Ajet'in yarattığı sorunları TBMM Başkanlığı'na taşıdı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu'nun cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na yazılı soru önergesi sunan İYİ Partili Usta, "2008 yılında Türk Hava Yolları'nın alt markası olarak kurulan Anadolu Jet, 12 Mart 2024 itibarıyla Ajet adı altında bilet satışlarına başladı. Ajet internet sitesinde filo ve hedeflerinden şöyle bahsediyor: "2024 yaz döneminde filosunda bulunan 95 uçak ile iç hatlarda 41, dış hatlarda 52 nokta olmak üzere 93 noktaya sefer icra edecek olan Ajet, küresel ölçekte büyüme hedefi olarak önümüzdeki 10 yıl içerisinde 200 uçaklık filo ile toplam 44 ülkeye uçmayı planlıyor." Ancak gelinen noktada bırakın küresel ölçekte başarıya imza atmayı, iç hatlarda dahi Türk Milleti'ne yaşattığı sorunları çözebilmiş değil. Ajet'e ait uçuşların neredeyse tamamında 2 saat ile 10 saatleri bulan rötarlar yaşanıyor. Hatta birçok uçuş uzun rötarların ardından iptal ediliyor. Valizi kaybolan, çantası parçalananlar da cabası. Hastası, iş görüşmesi, cenazesi veya tatil rezervasyonu olan vatandaşlarımız havalimanlarında sinir krizleri geçiriyor. Ajet'in yaşattığı bu zulme müdahale etmek gerekliliği ortadadır" dedi ve Bakan Uraloğlu'nu şu soruları yöneltti:

"Bakanlığınızın konu hakkında bilgisi var mıdır? Varsa bu sorunların giderilmesi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından ne gibi adımlar atılmaktadır. Bakanlık, Ajet uçuş operasyonlarını denetlemekte midir? Eğer denetliyorsa bu denetimlerin sonuçları nelerdir? 

Rötar sorunlarının giderilmesi için Ajet'e herhangi bir yaptırım veya denetim uygulanmakta mıdır? Ajet uçuşlarında yaşanan rötar ve bagaj sorunları nedeniyle yolcuların yaşadığı mağduriyetleri önlemek ve yolcuların haklarını korumak adına Bakanlık tarafından alınan veya alınması planlanan tedbirler nelerdir? Ajet havayalu şirketinin genel performans ve hizmet kalitesi konus unda Bakanlık tarafından yapılan bir değerlendirme var mıdır? Ajet(ten iptal ve rötarlara ilişkin rapor istenmiş midir? Konuyla alakalı bakanlığınıza ulaşan şikayet sayısı kaçtır ve nasıl bir geri dönüş sağlanmaktadır? Yolcuların varacakları şehre geç kalmaları nedeniyle katlandıkları maliyetler ne olacaktır?"

ORDU-GİRESUN HAVALİMANI'NDA KRİZE NEDEN OLMUŞTU

AJet'in geçtiğimiz Kurban Bayramı öncesinde Ordu Giresun Havalimanı'ndan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na saat 20:40'ta hareket etmesi gereken Ajet yolcu uçağı, kalkış saati uçuş ve kabin ekipleri tarafından çeşitli gerekçeler gösterilerek 00:45'e kadar ertelenmiş, uçakta bulunan yolcular arasında krize neden olmuştu. 

280624 3D

Yaşanan 4 saatlik gecikmeyi uçak içerisinde apronda bekleyerek atlatmak zorunda kalan yolculardan bazıları kabin ekibiyle tartışmaya girmiş, bir yolcu kalp rahatsızlığı, bir yolcu da sara nöbeti geçirmişti. 

280624 3C

Ajet uçağındaki kriz, yolcuların körükle uçağa alınmasıyla başlamış, henüz hazır olmayan uçağa erken alınan yolcular dakikalarca körük içinde beklemek zorunda kalmıştı. 

Ordu'da 15 Temmuz şehitleri dualarla anıldı Ordu'da 15 Temmuz şehitleri dualarla anıldı

Editör: Haber Merkezi