Artık istenen her yere cenaze defnedilemeyecek!

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, artık istenen her yere cenaze defni yapılamayacağı açıkladı. Bu noktada ilgili yasaları hatırlatan Yılmaz, 5237 sayılı TCK'nun 196'ncı "Ölü gömülmesine ayrılan yerlerden başka yerlere ölü gömen veya gömdüren kişi, 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılır" maddesini hatırlattı.

Artık istenen her yere cenaze defnedilemeyecek!
ORDU - Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, artık istenen her yere cenaze defni yapılamayacağı açıkladı. Bu noktada ilgili yasaları hatırlatan Yılmaz, 5237 sayılı TCK'nun 196'ncı "Ölü gömülmesine ayrılan yerlerden başka yerlere ölü gömen veya gömdüren kişi, 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılır" maddesini hatırlattı. 

"MEZARLIK VASFI ARANACAK"

Yasaya göre defin yapılacak arazinin tapusunda 'Mezarlık Vasfı' taşıması koşulu aranacak. 6360 Sayılı yasayla 19 ilçede bulunan mezarlık vasfı taşıyan yerlerin Ordu Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı'na bağlı Mezarlıklar Şube Müdürlüğü'ne devrinin gerçekleştirilmesinin ardından yeni bir uygulama daha hayata geçiyor.

"196. MADDE DEVREYE GİRİYOR"

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 196'ncı maddesine göre "Ölü gömülmesine ayrılan yerlerden başka yerlere ölü gömen veya gömdüren kişi, 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılır" ibaresi yer alıyor. Yetkililer bu kanun maddesine göre artık Mezarlık vasfı taşımayan yerlere defin işlemi yapılması durumunda cezai işlem uygulanacağı bildirildi. Yeni uygulamayla birlikte artık herkes istediği yere cenaze defni yapamayacak ve özel mülkiyet alanları mezarlık olarak kullanılamayacak (Örneğin fındık bahçesi, tarla, orman gibi). Defin yapılacak olan yerlerin tapusunda ise 'Mezarlık Vasfı' taşıyacak olması gerekiyor. Öte yandan yetkililer yaptıkları açıklamalarda, vatandaşların mağdur durumda kalmamaları için yasa ilgili tüm muhtarlıklara tebligat yapılmaya başlandığını belirttiler.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2014, 12:21

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER