42 vilayette maskesiz dolaşmak yasak

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, artan Koronavirüs vakaları karşısında maskesiz dolaşmanın yasaklandığı il sayısının Diyarbakır, Erzurum, Kayseri, Rize ve Şanlıurfa'yla birlikte 42'ye yükseldiğini duyurdu. Maskesiz dolaşmanın yasak olduğu 42 ilden 8'i Karadeniz Bölgesi'nden.

42 vilayette maskesiz dolaşmak yasak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada maskesiz dolaşmanın yasaklandığı il sayısının 42'ye yükseldiğini duyurdu. Bakan Koca, "Vaka artışlarıyla dikkat çeken şehirlerimiz başta olmak üzere, artış eğilimi olan yerlerde il hıfzıssıhha kurullarımız, valilerimiz başkanlığında riske karşı kararlar almaya devam ediyor. 42 ilimizde maske, yaptırımı olan bir sosyal sorumluluk. Virüsle maskesiz mücadele edemeyiz" dedi.

KARADENİZ'DEN 8 İL VAR

Türkiye genelinde maskesiz dolaşmanın yasak olduğu 42 il arasında Karadeniz Bölgesi'nden Amasya, Bartın, Bolu, Düzce, Giresun, Karabük, Zonguldak ve Rize de bulunuyor.

VAKA SAYISI İYİLEŞEN SAYISININ 2 KATI OLDU

Karar, Türkiye genelinde günlük vaka sayısının günlük iyileşen sayısının 2 katından fazla olduğu için alındı. Buna göre 15 Haziran 2020'de 42 bin 032 kişiye test yapıldı. Bin 592 kişide Koronavirüs'e rastlanırken, 18 kişi hayatını kaybetti. Günlük iyileşen sayısı ise 947 oldu.

Böylelikle Türkiye genelinde toplam test sayısı 2 milyon 674 bin 203 olurken, toplam vaka sayısı ise 179 bin 831 oldu. Vefat eden sayısı 4 bin 825 olurken, yoğun bakımda yatan hasta sayısı 722, entübe edilen hasta sayısı ise 291 oldu. Yurt genelinde toplam 152 bin 364 kişi ise Koronavirüs'ü yenerek iyileşti. 

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER