Spekülasyonun nedeni 'fiyat' meselesi!

Spekülasyonun nedeni 'fiyat' meselesi!

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında fındık üzerinden yapılan spekülasyonların nedeninin "fiyat meselesi" olduğunu söyledi. Karadeniz Bölgesi'nde bir taraftan adım adım yeni sezon fındık hasatına yaklaşılıyor, diğer taraftan da 'fındık taban fiyatı'na direk etki edecek olan rekolte tartışmaları yaşanıyor. Özellikle bazı kesimlerin fındık fiyatlarını aşağıya çekmek iddiasıyla Türkiye'nin fındık rekoltesini yüksek açıklaması CHP Ordu Milletvekili Dr.Mustafa Adıgüzel tarafından Meclis'e taşındı.

"MAHO AĞA KARAKTERİNİ HATIRLATTI"

Türkiye'den Batı'ya 600 yıldır fındık gönderildiğine dikkati çeken CHP'li Adıgüzel, "Alternatif pazar buluruz, çikolatayı bademden yaparız" tehditlerinin, kendisine Kibar Feyzo filmindeki Maho Ağa karakterini hatırlattığını ifade etti. Adıgüzel, alan bazlı gelir desteğinin fındıkta düşük fiyat vermenin gerekçesi olmadığını savunarak, "Alan bazlı gelir desteği, bu Hükümet'in bütün dönemleri boyunca yalnızca fındığın iki sezonunda milletin cebinden alınan parayı bile karşılamıyor" diye konuştu. 

Fındığa ilişkin diğer bir tartışma konusunun "fındıkta üretimin artırılması" olduğuna işaret eden Adıgüzel, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Üretim artınca gelir artıyor mu? Hayır. 2014-2015 sezonunda 217 bin ton fındık ihraç edilmiş, bunun karşılığında 2,8 milyar dolar gelir elde edilmiş fakat 2016-2017 sezonunda ihraç ettiğimiz miktar 235 bin tona ulaştığı halde gelirimiz 1 milyar dolar azalarak 1,8 milyar dolara düşmüş. Fazla üretince aslında kazanan üretici veya devlet olmuyor, maalesef yine bu spekülasyonu çıkaranlar oluyor. Fındığın fiyatını dolar bazlı yapalım, o zaman üretim artıyor mu artmıyor mu, hep beraber göreceğiz." 

"TABAN FİYAT 5 DOLAR'A ÇIKARILMALI"

Fındıktaki ana problemin fiyat sorunu olduğunu vurgulayan Adıgüzel, fındık taban fiyatının yıllar içinde 5 dolara çıkarılması gerektiğini belirterek, "Son açıklanan fındık taban fiyatı yaklaşık 3 dolar seviyesindeydi, bunu bu yıl en az 4 dolara doğru yaklaştırmak adına fındık fiyatı kilogram başına en az 20 lira olarak açıklanmalıdır. Gelecek yıl hedefimiz, bunu 5 dolara çıkarmaktır. Bu rakamın altında fiyat telaffuz edenler, bölgeye ve fındığa ihanet etmektedir." diye konuştu. 

"SEZONDAN SONRA VERİLEN FİYAT ÜRETİCİYE HAKARET"

Fındık sezonundan sonra taban fiyat verilmesinin üreticiye hakaret olacağını savunan Adıgüzel, "Böyle bir şey olursa bu kez fındık coğrafyasına yani Samsun Çakallı'dan öteye geçmeleri bu sefer mümkün olmayacaktır." dedi. 

eko

YORUM EKLE