MHP'li Vural: "Fiili darbe yapılmıştır"

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, 10 Ağustos Seçimleri'nin ardından Hükümet kanadında yaşanan gelişmeleri eleştirdi. Demokrasi ve hukuk devletinin büyük yaralar aldığını savunun Vural, "Anayasa hiçe sayılmış, fiili olarak darbe yapılmıştır. Şu anda cumhurbaşkanı ve Meclis Başkanı olanlar, hukuk devletine, milletin hukukuna sahip çıkmamışlardır" diye konuştu.

MHP'li Vural:

ANKARA - Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Oktay Vural, Cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, partisini ve başbakanlığı yöneterek bu mevki ve makamlar üzerindeki vesayetini devam ettirdiğini savundu. Anayasa ve hukuk devletinin gereği olarak cumhurbaşkanın, partisiyle ilişiği kesilmesi, TBMM üyeliğinin sona ermesine rağmen unvan gasbı yapıldığını öne süren Vural, milletin hukukunun ayaklar altına alındığını söyledi. 

Bugün hukuk uygulanmıyorsa, millet iradesi ve egemenliğinin kişiler tarafından gasp edildiği anlamına geldiğini ifade eden Vural, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Milletin hukuku yerine kişilerin, Erdoğan'ın hukuku uygulanmıştır. Hukuk devletine sahip çıkılmamıştır, anayasa hiçe sayılmıştır, fiili olarak darbe yapılmıştır. Şu anda cumhurbaşkanı ve Meclis Başkanı olanlar, hukuk devletine, milletin hukukuna sahip çıkmamışlardır. Demokrasi ve hukuk devletimiz bu süre içinde büyük yaralar almaya devam ediyor. Hukuk devletine, ne medya ne sivil toplum örgütlerinin bir kısmı ne Cumhurbaşkanı ne de Meclis Başkanı sahip çıkıyor. Bugün herkes şakşakçılık yapmaktadır. Tek kişinin vesayeti hukukun üstüne çıkmıştır." 

Vural, dün yapılan toplantının, Türkiye'de demokrasinin ve hukuk devletinin işletilmediğini açık şeklide ortaya koyduğunu savunarak, AK Parti'de dün, demokratik bir tercih olmadığını gösteren tablolar yaşandığını söyledi. Vural, delegelerin, il başkanlarının tercihi dikkate alınmadan bir irade belirlendiğini ileri sürdü. 

Vural, 27 Ağustos'ta yapılması gereken kurultayın dün yapıldığını ifade ederek, "O zaman 27'sinde sandık koymanın anlamı nedir?" diye sordu

Vural, Başbakan adaylığı açıklanan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun bugüne kadar yaptıklarının, yapacaklarının teminat olduğunu söyledi. Vural, AK Parti döneminde sıfır sorun politikasının, sıfır komşuya dönüştüğünü, Türkiye'nin Ortadoğu ve Avrupa'da olmadığını öne sürdü. 

Davutoğlu'nun, başbakan olduğu takdirde Türkiye'yi daha büyük risk ve badirelerle karşılaştıracağını iddia eden Vural, "Davutoğlu'nun yöneteceği bir Türkiye'de artık tıpış ekonomisi, tıpış siyaseti uygulanacaktır" dedi. 

Eski Ulaştırma Bakanı, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın bugünkü basın toplantısındaki açıklamalarının sorulması üzerine Vural, "Marmaray'ın kredisini bulan kimdi, hızlı treni, Antalya dış hatlar terminalini, diğerlerini Afrika mı bulmuştu?" diye sordu. 

Vural, Yıldırım'ın basın toplantısını canlı yayın olarak veren TRT'yi de eleştirdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2014, 16:56

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER