PERŞEMBE'DEKİ 'HASTANE' HİKAYESİ

Perşembe mevcut Belediye Başkanı Kemal Bahtiyar ve Perşembe'nin kendinden bir önceki Belediye Başkanı Selami Çarkçı arasında bir 'hastane' tartışması sürüp gidiyor. Anladığım kadarıyla birbirleri üzerinden bir takım söylentilerle ya polemik yaratıyorlar ya da polemik kurbanı oluyorlar. Ben bu konunun varlığını Tv52'de Akın Çiçek'in programına çıkarak konuşan Başkan Kemal Bahtiyar'ın açıklamalarından öğrendi. 

Ancak önemli bir detay...

Birincisi neyin tartışmasını yapıyorlar? Önümüzdeki 5 yıl için ne Kemal Bahtiyar'ın adı, ne de Selami Çarkçı'nın adı geçmiyor. AK Parti yeni 5 yıl için Mustafa Tandoğan demiş, CHP Ata Alkan. MHP'de Cumhur İttifakı kapsamında AK Parti'nin adayı Mustafa Tandoğan'ı destekleyecek, seçimi 31 Mart 2019 günü Perşembeliler yapacak.

Şimdi Başkan Kemal Bahtiyar, aynı programda "2009 yılı Mart ayı seçimi var. Seçime 20 gün var. Sayın Selami Bey, Alman Hastanesi temeli atıyor diye oraya geldi, kurdela kesildi, temeli başladı. 20 gün kala hastane başlıyor dedi, eleman şu kadar alınacak. Dozer, kepçe, greyder, silindir, kamyonlar harıl harıl çalışıyor. 30 Mart 2009 Pazar günü seçim oldu. Tam saat 5 oldu, dozer, kepçe, greyder, silindir, eskavatör hepsi gitti. Arkadaş sen halkı kandırdın. Temel attılar, masraf ettiler. Sen Perşembe'deki tüm halkı kandırdın" dedi.

Başkan Çarkçı bu hastane meselesiyle ilgili olarak ne dedi bilmiyorum, ama 2009'da bir seçim vaadi olarak verilen Perşembe'ye Alman Hastanesi vaadiyle ilgili olarak gerçeği ben açıklamak istiyorum.

İşin gerçeği şu...

Şimdi; Perşembe'ye bu yatırımı yapacağı ileri sürülen oluşumun sahabi, 80'in üzerinde hastanesi olduğu ve çocukları dahil bütün ailesini doktor yapması nedeniyle kamuoyunda 'Hastaneler Kralı' olarak bilinen Universal Hospitals Group,  Vatan Hastaneler Grubu Yönetim Kurulu ve İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr.Azmi Ofluoğlu. 

Dönemin Sağlık Bakanı Prof.Dr.Recep Akdağ....
Dönemin AK Parti Ordu Milletvekili Fatih Han Ünal... 
Dönemin Ordu Valisi Orhan Düzgün... 
Dönemin Perşembe Belediye Başkanı Selami Çarkçı, bunu yazan, tartışmaya bizzat tanıklık eden dönemin DHA Temsilcisi ben, Erol Küçükoğlu... 

Dediğim gibi bu ana bizzat tanıklık ettim, tartışmaları görüntüledim, fotoğrafladım, haberini Sağlık Bakanı Akdağ'ın ağzından bizzat ben yaptım. 

Hastanenin yapılmasını isteyen Perşembe Belediye Başkanı Selam Çarkçı, yapmak İsteyen İşadamı Azmi Oğluoğlu, karşı çıkan Sağlık Bakanı Recep Akdağ... 

İşte satır satır o diyalog:

"HASTANE DEĞİL, ŞAHANE BİR OTEL OLSUN"

Sağlık Bakanı Recep Akdağ: "Bölge Hastanesi demekle herşey bölge hastanesi de olamıyor, onu da söyleyeyim sana. Bu yatırımcılarla da oturup konuşmak lazım, gerçekten ne düşündüler, ne yapabilecekler. Pişman olmasınlar yarın."

Perşembe Belediye Başkanı Selami Çarkçı: "Önünün açılmasının sürecini bekliyorlar Sayın Bakanım. Onu sizin ağzınızdan duymak istiyor arkadaşlarımız." 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ: "Benim ağzımdan şimdi duyulacak herhangi birşey yok Başkan. Birşey söyleyemem yani, kuralları var o kuralları sen Belediye Başkanısın, o kuralları okursan bunun içinden ne ben çıkabilirim, ne sen çıkabilirsin, ne vali bey çıkabilir. Kurallara uygun nasıl gidecekse öyle gidecek. Bu şehrin bir ihtiyacı da değil, onu da söyleyeyim sana. Perşembe'nin, Ordu'nun zaruri bir ihtiyacı diye bunu gündeme getirmeyin. Bir müteşebbis bir yer yapacak, özel teşebbüs kazanacak. Onun işi, senin işin benim işim değil yani," 

Perşembe Belediye Başkanı Selami Çarkçı: "Biz Sayın Turizm Bakanımzın destekleriyle beraber turizm bölgesi olduk. Turizm kentiyiz, balık kentiyiz bir de sağlık kenti olmak istiyoruz."

Sağlık Bakanı Recep Akdağ: "Sen oraya bir otel yaptır mesela, şahane bir otel olsun orası. Neyse bunu biz kendi aramızda konuşalım." dedi ve bu yatırımın gereksiz olduğu kanaatine varan Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın bu olumsuz görüşü sonrasında Perşembe'ye hastane hikayesi suya düştü. 

Yani durum bundan ibaret...

BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINA TAVSİYE

Artık 7'den 77'ye herkes sosyal medya kullanıyor. Bu devirde insanoğlu daha bebekken elinde oyuncak olarak cep telefonu ile tanışırken, sosyal medyayı da kullanmak kaçınılmaz bir hal alıyor. Dolayısıyla iş biraz da profesyonelleştiğinde de, hem ekonomide, hem siyasette, hem sporda, hem kültür ve sanatta sosyal medyanın sağladığı sosyallik kaçınılmaz oluyor. Ancak özellikle belediye başkan adaylarının sosyal medya danışmanlığını yapan arkadaşlarımızdan ricamız, hangi parti adayı olursa olsun, sosyal medya hesaplarında 'aday gittikten sonra' değil, aday gitmeden önce programlarını paylaşırsanız, kanımca çok daha iyi olacaktır...

Örneğin A Parti'nin adayı bugün şu ilçede, şu şu şu mahallelerde, şu caddede veya şu sokakta olacak şeklinde. Nasıl olur acaba? 

EKRAN YÜZLERİNİN EN BÜYÜK HANDİKABI

Ordu'da yaşayan ve Ordu'da yerel seçim atmosferini teneffüs etmek isteyen herkes gibi ben de Ordu'dan yayın yapan mahalli televizyon kanallarımızda adayların programlarını izliyorum...

Kurumları mahalli olmasına rağmen, ulusallardaki bir çok ekran yüzüne kök söktürecek nitelikte, dolulukta arkadaşlarımız var, bunu hep söylerim. Ancak ekran yüzü arkadaşlarımızdan nacizane ricam, ne olur artık herkesin tanıdığı bildiği adaylara "Nasılsınız, keyifler nasıl" ya da "Sizi tanıyabilir miyiz? Kimdir falanca" gibi soruları artık sormayın lütfen. Zaten zamanınız dar ve kısıtlı, bir de bu soruyla en az 15 dakika kayba neden olup, özgeçmişten sonra "Bir reklam arası veriyoruz" demeyin diye, biraz önce de dediğim gibi nacizane bir tavsiyede bulunmak isterim...

Bir de şu açıdan bakabiliriz, bu tavsiyeyi yanlış algılayıp "Sana ne" veya "O'na ne" gibi düşünenler de olabilir. Meslek erbabı olarak görmeyip, en azından bir izleyici tavsiyesi şeklinde de algılayabilirler. Her ne olursa olsun, gönüllerine kalmış...  

YORUM EKLE