Şanlı zaferin 96'ncı yılı

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 96'ncı yıldönümü tüm Türkiye'de olduğu gibi Ordu'da da törenlerle kutlandı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Ordu Askerlik Şubesi Başkanı Kıdemli Yarbay Ahmet Meydan, "Türklerin yalnız askeriyle değil, milletiyle top yekun olarak savaştığını bir kez daha ispatlamıştır" diye konuştu.

Şanlı zaferin 96'ncı yılı

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 96'ncı yıldönümü etkinlikleri ilk olarak Vali Seddar Yavuz ve Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. 

Törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Ordu Askerlik Şube Başkanı ve Garnizon Komutanı Yarbay Ahmet Meydan yaptı. Ordu Askerlik Şubesi Başkanı Kıdemli Yarbay Ahmet Meydan, 30 Ağustos Zaferi'nin, Türk adının dünyada duyulduğu andan itibaren şanlı bayrağımızı yeryüzünün birçok noktasında dalgalandıran asil Türk Milleti ve onun bağrından çıkan kahraman Türk Ordusu'nun en şanlı zaferlerinden birisi olduğunu söyledi. 

Yarbay Meydan, "30 Ağustos'un gerçek anlamını, büyük zaferin ikinci yıldönümünde Dumlupınar'ın Çaltepe'sinde yapılan törende başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk verdiği söylevde görürüz. Hiç şüphe edilmemelidir ki, genç Türk devletinin temeli burada taçlandırıldı. Akan Türk kanları, bu semada ucan Türk ruhları, devlet ve milletimizin muhafızlarıdır. Harpler yalnız karşı karşıya gelerek iki ordunun çarpışması değildir. Meydan muharebesi milletin bütün varlığı ile bütün maddi ve manevi kudretiyle çarpıştığı bir imtihan meydanıdır. İşte kazanılan zaferi muhteşem kılan unsur, harbin kadın, çocuk, yaşlı demeden milletçe topyekûn bir savaş olarak icra edilmiş olmasıdır. Türk ulusu bu meydandan da alnın akıyla çıkmış son neferine kadar yok edilmedikçe türkün istiklalinin elinden alınmayacağını, Türklerin yalnız askeriyle değil, milletiyle top yekun olarak savaştığını bir kez daha ispatlamıştır" diye konuştu.

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, halk oyunları gösterisi, şiir okunması ve ödül töreniyle devam etti. 30 Ağustos Zafer Bayramının 97. yıldönümü dolayısıyla ortaokul ve lise öğrencileri arasında düzenlenen şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilerin ödülleri, Vali Seddar Yavuz ve diğer protokol mensupları tarafından verildi. 
 
Ordu Lisesi önünde düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama programı, bayrak ve flamaların, muharip gazilerin, askeri birliklerin tören geçişiyle sona erdi.  

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER