Ordulu gençler Sarıkamış Şehitleri için yürüyecek!

ORDU Gençlik Merkezi ve Ordulu gençler, 100. yılında Sarıkamış Şehitleri'nin anısına 4 Ocak 2015 Pazar günü, Atatürk Spor Salonu önünde toplanacak ve saat 10:00'da Boztepe yürüyüşü düzenleyecek.

Ordulu gençler Sarıkamış Şehitleri için yürüyecek!
ORDU - Sarıkamış Haraketı'nın yıldönümünde, Ordu Gençlik Merkezi Boztepe Yürüyüşü düzenliyor. Dondurucu soğuk altında şehit düşen onbinlerce Türk askeri için düzenlenecek olan yürüyüş, aynı zamanda Gençlik ve Spor Bakanlığı koordinatörlüğünde 81 ilde farklı yerlerde de düzenlenecek.

"100. YILINDA SARIKAMIŞ ANISINA BOZTEPE YÜRÜYÜŞÜ"
 
Ordu'daki etkinlik ise 4 Ocak 2015 Pazar günü yapılacak. 19 Eylül Stadyumu yanındaki Atatürk Spor Salonu önünde saat 09.30'dan itibaren toplanmaya başlayacak olan katılımcılar, saat 10.00'da da Boztepe'ye doğru yürüyüşe geçecek. Gençlik ve Spor Bakanlığı ise etkinliği, "100. Yılında Sarıkamış, Asımın Nesli Asrın Yürüyüşünde" sloganıyla tanıtıyor. Aynı zamanda 81 ildeki etkinlikler, sosyal medyada da tanıtılacak. Sosyal paylaşım sitesi Twitter'da ise ‪#‎GSBOrduGençlikMerkezi‬ ve #AsımınNesliAsrınYürüyüşünde‬ tag'ları açılacak. 

"İŞTE SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİN HİKAYESİ"

1877-1878'deki 93 Harbi, Osmanlı İmparatorluğu'nun yenilgisi ile sonuçlanınca Batum savaş tazminatı olarak Rusya'ya verildi. Sarıkamış, Kars, Ardahan ve Artvin de Berlin Antlaşması ile Rusya'ya bırakıldı. 1914 yılında dönemin Başkomutan Vekili olan Enver Paşa, daha önce yitirilen bu yurt topraklarını geri almak amacıyla 19 Aralık tarihinde "Sarıkamış Harekatı" planlarını kurmaylarına sundu.

Yıl 1914, Yer Sarıkamış. 1914 yılının 15-22 Aralık tarihleri arasında, Sarıkamış yakınındaki Allahuekber Dağları'nda, Kars'ı Ruslardan geri almak için harekata katılan 60 bin asker donarak öldü. Başkomutan Vekili Enver Paşa büyük bir güçle, Rusları hiç beklemedikleri bir yerden, Allahüekber Dağları'ndan aşarak vurmayı ve Kars'ı yeniden vatan topraklarına katmayı hedeflemişti. Allahuekber Dağları'nın yer yer 2-3 bin rakımlı geçitlerinde hava sıcaklığı, eksi 30 dereceye kadar düşüyordu. Türk askerlerinin büyük bölümü ise çölden gelmişti ve üzerlerinde yazlık üniformalar vardı. 

Sarıkamış'ta dondurucu soğuk altında askerlerimizin durumunu Kurmay Subay Şerif Bey "Sarıkamış" adlı kitabında şöyle anlatıyor: "Yol kenarında karların içinde çömelmiş bir asker, bir yığın karı kollarıyla kucaklamış, titreyerek, feryat ederek dişleriyle kemiriyordu. Kaldırıp yola sevketmek istedim. Beni hiç görmedi. zavallı çıldırmıştı. Bu suretle şu lanetli buzullar içinde biz belki on bin kişiden fazla insanı bir günde karların altına bıraktık ve geçtik".

Rus Kafkas Ordusu Kurmay Başkan Vekili Dük Aleksandroviç Pietroviç Sarıkamış'ta gördüklerine anılarında şöyle yer vermiş: "İlk sırada diz çökmüş 9 kahraman. Mavzerleriyle nişan almışlar, tetiğe asılmak üzereler ama asılamamışlar. İkinci sırada cephane taşıyanlar var, sandıkları bir avuçlamışlar ki, kainattan hırslarını almak istiyor gibiler. Öylesine kaskatı kesilmişler ve sağ başta Binbaşı Nihat. Dimdik ayakta, başı açık, saçları beyaza boyanmış, gözleri karşıda. Allahuekber dağlarındaki son Türk müfrezesini teslim alamadım. Bizden çok evvel, Allah'larına teslim olmuşlardı."

Allahuekber Dağları, 37 bin şehit verilerek aşıldı ve Sarıkamış kuşatıldı. Sarıkamış Kuşatma Harekatı, aşırı soğuk ve açlık yüzünden, hedef ele geçirilemeden, 5 Ocak 1915'de sona erdi. Osmanlı Ordusu bu dağlarda, 60 bini donma sonucu tam 78 bin (bazı kitaplara göre 23 bin) şehit verdi. Rus birlikleri de bu savaşlarda 32 bin (bazı kitaplara göree 60 bin) askerini kaybetti. 

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2014, 16:25

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER