İlk palamutlar görücüye çıktı

AV yasağının tamamlanmasına kısa bir süre kala 15 Ağustos'tan itibaren sona eren çapari avcılığıyla sezonon ilk palamutları balıkçı tezgahlarını süslemeye başladı. Sinop'ta 300-350 gramlık palamutların tanesi 15 TL'den satılırken, Ordu'da ise Çingene Palamutu'nun kilosu 40 ila 50 TL'den satılıyor.

İlk palamutlar görücüye çıktı

Denizlerde çapari ile avcılık yasağının 15 Ağustos'ta sona ermesinin ardından Sinop'ta küçük tekneleriyle denize açılan balıkçılar, palamut avlamaya devam ediyor. 

Sinop'ta balıkçıların çaparilerine takılan, ağırlıkları 350 grama kadar çıkan palamut, tezgahlardaki yerini alırken, tanesi 15 liradan satışa sunuldu. Ordu'da ise palamutun en lezzetlisi olarak bilinen 'Çingene Palamutu'nun kilosu ise 40 ila 50 TL'den satılıyor. 

Palamut bolluğunun sezon öncesi kendilerini umutlandırdığını söyle Sinoplu balıkçı Cumhur Ünlü, çaparilere şu an bol miktarda palamut takıldığını vurgulayarak, yeni av sezonundan beklentilerinin yüksek olduğunu söyledi. Ünlü, "Bu sezon palamutta bolluk yaşanacak gibi görünüyor. 2005 yılında deniz palamut kaynıyordu. Bu yıl da yine bolluk içinde geçeceğinin işaretleri var. Palamut fiyatları da oldukça uygun. Şu an tanesini 15 liradan satıyoruz" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2020, 00:03

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER