Başkan Güler'den S400 açıklaması!

BİR internet haber sitesi tarafından S400'lerin kapsama alanı ile ilgili hazırlanan temsili bir fotoğrafta Ordu kapsama alanı dışında kalınca sosyal medyada gündem oldu. Temsili fotoğraf ile ilgili açıklama ise Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler'den geldi: "S-400'ler Ordu'yu korumasa bile, biz memleketimizi koruruz"

Başkan Güler'den S400 açıklaması!

Ulusal yayın yapan Ensonhaber.com adlı internet haber sitesinde paylaşılan haber fotoğrafında Rusya'nın kargo uçaklarıyla gönderdiği S400'lerin temsili olarak hava savunma sınırları çizildi. Bu temsili fotoğrafta tesadüfen Ordu sınır dışı kalınca sosyal medyada çokça tartışılır oldu. 

"ESPRİLİ PAYLAŞIMLAR SOSYAL MEDYADA CİDDİYE ALINDI"

Temsili fotoğraf özellikle bazı sosyal medya fenomenleri tarafından esprili bir dille yayılmaya başlanınca bazı kesimler tarafından da oldukça ciddiye alındı ve "Ordu S400 kapsamı dışında mı?" sorularına neden oldu. 

"BİZ MEMLEKETİMİZİ KORURUZ"

Konuya ilişkin açıklama ise Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler'den geldi. Başkan Güler, "Kamuoyunda 'Ordu, S-400'lerin kapsama alanı dışında kaldı. Ordu'yu savunmayacak' tarzında aşağıdaki görselle birlikte bir bilgi dolaşıyor. O görsel temsili olarak yapılmış arkadaşlar, panik yapmayın. Ayrıca S-400'ler Ordu'yu korumasa bile, biz memleketimizi koruruz" paylaşımını yaptı. 

İŞTE GERÇEK SİMÜLASYON

PEKİ S400 NEDİR?

S-400 Triumf, orta menzilli hava savunma sistemi S-300'den geliştirilmiş yeni nesil Rus yapımı bir kısa-orta-uzun menzilli hava savunma füze sistemidir. Aslen Rusya'nın Soğuk Savayş döneminden itibaren geliştirmeye başladığı füze savunma sisteminin dördüncü nesli olarak tanımlanıyor. 

1993 yılında ilk çalışmalarına başlanan, 2007 yılından itibaren kullanılmaya başlanan ve Dünya'daki en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak nitelendirilen S-400, savaş uçakları, radar tespit ve kontrol uçakları, keşif uçakları, stratejik ve taktik uçaklar, taktik, operasyonel-taktik balistik füzeler, orta menzilli balistik füzeler, hipersonik hedefler ve diğer gelişmiş hava saldırısı araçlarını imha etmek üzere tasarlandı.

S-400, çok uzun menzilli 40N6 model füzeyle 400 kilometre, uzun menzilli 48N6 model füzeyle 250 kilometre, orta menzilli 9M96E2 model füzeyle 120 kilometre ve kısa menzilli 9M96E model füzeyle de 40 kilometredeki hedefleri vurabiliyor.

Kısa, orta ve uzun menzillerde füzeleri aynı anda kullanabilen S-400, 600 kilometre uzaklıktaki hedefi algılama özelliğine sahip ve saniyede 4,8 kilometre hızla füze gönderilebiliyor. Sistem, hedefe 10 saniyeden daha az sürede tepki veriyor.

VURABİLDİĞİ HAVA UÇAKLARI

Sistemin hedefleri arasında B-2 ve F-117 hayalet uçaklar, B-1, F-111 ve B-52H stratejik bombardıman uçakları, EF-111A ve EA-6 elektronik harp uçakları, TR-1 keşif uçağı, E-3A ve E-2C erken uyarı radar (AWACS) uçakları, F-15, F-16, F-35 ve F-22 savaş uçakları, Tomahawk füzeleri ve balistik füzeler yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2019, 17:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER