Fındığınızı artık belediye ekipleri toplayacak

ORDU'da her yıl fındık hasadı için 45 Milyon TL'lik ücretin il dışından gelen fındık işçilerine ödendiğinin ortaya çıkmasının ardından Ordu Büyükşehir Belediyesi kolları sıvadı, kurduğu şirketin faaliyet alanına 'fındık toplama' iş kolunu da ekledi. Fındık hasadı için işçi arayanlar 17 Temmuz'dan itibaren müracaat edebilecekler.

Fındığınızı artık belediye ekipleri toplayacak

Ordu'da her yıl fındık hasat döneminde yurdun değişik bölgelerinden ve komşu ülkelerden gelen mevsimlik işçiler tarafından toplanan fındık işçiliğine düzenleme geliyor. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler, Ordu'ya il dışından fındık toplamak için gelen işçi gruplarına Ağustos ve Eylül aylarında yaklaşık 45 milyon TL ödendiğinin belirlenmesi üzerine harekete geçti.

İlk etapta Ordu Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Ordu Tarım ve Hayvancılık Gıda Sanayi A.Ş. iştirak şirketini kurdurdu. Danışmanlarından birini şirketin başına geçirerek, faaliyet alanına fındığı da ekletti. Şirket ana görevlerinden biri de fındık bahçelerinin bakımı, ilaçlanması, temizlenmesi ve hasat yapılmaso oldu. 

FINDIK İŞÇİLİĞİ ŞİRKETLEŞİYOR

İlk etapta pilot bölge olarak Altınordu, Ünye ve Fatsa ilçeleri belirlendi. Buna göre 15'er kişilik ekipler oluşturulacak. Bu ekipler Ordu Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Ordu Tarım ve Hayvancılık Gıda Sanayi A.Ş'ye bağlanıp sigortalı olarak çalışacaklar. Fındık hasadı yaptırmak isteyen bahçe sahibi, işveren olarak bu şirket ile anlaşma imzalayacak. Bu anlaşmaya göre
ekipler fındığı hasat ettikten sonra ödemesini de şirkete gerçekleştirecek. Şirket, işçilere iş bittikten sonra ödemesini peşin olarak gerçekleştirecek.
Fındık işinde çalışmak isteyen kişiler, Ağustos ve Eylül ayında yapılacak hasadın ardından bahçe temizleme, ot biçme gibi işlere de başvuru yapabilecek. Bahar aylarında fındık bahçelerinin temizlenmesi, otların biçilmesi, ilaçlanması gibi hizmetler söz konusu şirket tarafından gerçekleştirilecek.

BAŞVURULAR 17 TEMMUZ'DA BAŞLIYOR

Fındık işçiliğinde çalışmak isteyenler başvurularını 17 Temmuz'dan itibaren yapabilecek. Başvurular Altınordu ilçesinde Ordu Büyükşehir Belediyesi Danışma Ofisi'ne, Ünye ilçesinde ORMEK binasındaki ofise, Fatsa ilçesinde ise Kültür Sarayı'nda oluşturulan başvuru ofisine yapabilecekler. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kadir şeber
Kadir şeber - 1 hafta Önce

Uyguluma çok güzel fakat kimyasal ilaci orduda yasaklayın findık bakcelerimiz kanser oldu

Şengül Akdoğan
Şengül Akdoğan - 1 hafta Önce

Memnuniyet verici çalışma. Hayirlara vesile olsun.

Recep ali akyol
Recep ali akyol - 7 gün Önce

Guzel bi uygulama olur

Ahmet Gül
Ahmet Gül - 6 gün Önce

Düşünce olarak güzel. Önemli olan bunu uygulanabilmektedir. Belediye bu işe el atacağına Fındığı makineyle nasıl toplanacağının peşine düşmeli. Bence bu daha eftaldir

Muzaffer Korgan
Muzaffer Korgan - 6 gün Önce

Iscı yevmiye konusunda hiç bir öneri veya açıklama yok.Hemen bir açıklama beklemekteyiz.

Birol biçer
Birol biçer - 1 hafta Önce

Olursa iyi olur

SIRADAKİ HABER