BAŞI DA UMUT, SONU DA

Önceki yıllarda olduğu gibi 2021’e de büyük bir umutla ve heyecanla girmiştik. Pandeminin biteceğini, maskesiz günlerin geleceğini ve sosyalleşeceğimizi düşünmüştük. Normal hayatlarımızı aşırı özlediğimizi, bir adım daha standart hayatımıza yaklaştığımızı umut etmiştik.

Bilemedik evlere ve kendimize hapsolacağımızı. Bilemedik elimizdeki işten de olacağımızı. Bilemedik ailemizden dostlarımızdan ve yakın çevremizden bu kadar uzak kalacağımızı. Bilemedik daha da yalnızlaşacağımızı kendi kabuğumuza çekileceğimizi. Bilemedik unutmak isteyeceğimiz bir yıla daha giriş yapmak üzere olduğumuzu. Bilemedik mutsuz bir yılın geçeceğini. Bilemedik gelecek kaygısı taşıyan gençlerin daha da artacağını. Bilemedik yakınlarımızın bile cenazesine katılamayacağımızı. Bilemedik yakın dostun en mutlu gününde de yanında olamayacağımızı. Bilemedik Türkiye ve dünya gündemini sarsan binlerce olay yaşanacağını.

2021, sadece korona virüsle mücadele ettiğimiz bir yıl olmadı. Artan sıcaklıklar, orman yangınları, aşırı soğuklar, artan yağışlar, sel, kuraklık gibi küresel çapta iklim krizleri de yıkıcı ve maliyetli sonuçlar getirdi.

Yıkıcı hava olaylarının ve iklim değişikliklerinin etkisi ile ekonomi de sarsıldı. Tedarik zincirindeki sıkıntılar nedeniyle arzın talebi karşılamakta zorlanması fiyat artışlarını da beraberinde getirdi. Arz talep dengesizliğinin yarattığı krizler yanında likitide bolluğu da enflasyonu ve enflasyon beklentilerini yükseltti. TCMB, yüksek enflasyon ortamında faiz indiren tek banka olarak kayıtlara geçti.

Türkiye'de tüm bu olaylar yaşanırken, namus temizle gerekçesi başta olmak üzere birçok toplumsal rollere bağlı nedenlerle kadın cinayet vakalarının arttığı bir yılda olmuştur. Son 10 yılda en fazla kadının öldürüldüğü yıl, maalesef bu yıldır.
Kötü günlerin yaşandığı gibi iyi günlerinde yaşandığı 2021 yılı geride kalıyor, 2022 adım adım yaklaşıyor. 

Önemli olan yeni yıla umutla girebilmektir. Dünyada ve ülkemde barışın egemen olduğu, birlik beraberlik ve dayanışma duygusunun yüksek olduğu, her türlü şiddete hayır diyebileceğimiz, insana değer verdiğimiz, sevgi ve saygının dopdolu olacağı, sağlıklı, huzurlu bir yıl diliyorum.

YORUM EKLE